Wzrasta znaczenie Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwa CP
Rok 2018 przyniósł m.in. ważne wydarzenia dotyczące Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości oraz Rejestru Świadectw Czystszej Produkcji - które razem tworzą polski System Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych CP. Poza zakończeniem kolejnej edycji Akademii Czystszej Produkcji oraz uroczystą konferencją na temat Czystszej Produkcji i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Ministerstwie Środowiska, o których pisaliśmy już na naszej stronie, pojawiły się następujące zmiany:
- wpis do Polskiego Rejestru CP i OP, jak również posiadanie Świadectwa Czystszej Produkcji, znalazły się wśród kryteriów jakościowych oceny projektów inwestycyjnych, zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w usługach - w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (akt wykonawczy do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji)
- w finalnym projekcie polskiej „Mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” znalazł się zapis o zamiarze przeprowadzenia analizy możliwości wprowadzenia ulg sprawozdawczych i kontrolnych m.in. dla podmiotów wpisanych do Polskiego Rejestru CP i OP (odpowiedzialnym za tę analizę będzie Minister Środowiska).
Cieszymy się, że Rejestry są coraz bardziej zauważane i doceniane - czekamy na kolejnych kandydatów!